24 Mayıs 2013 Cuma

EVLİLİĞİN BİLİMSEL DAYANAKLARI

Adamlar araştırmış ve "NEDEN EVLENMELİYİZ"sorusuna cevap niteliğinde,bilimsel dayanaklar sunmuşlar:


Bugün okuduğum bir yazı, bekarların göz önüne alması ve evlilerin de dikkat etmesi konusunda çok önemli uyarılar içermekte;

İngiliz Epidemolojist William Farr’ın 1858’de Fransa’da yaptığı araştırma evli insanların bekarlara göre daha sağlıklı ve uzun yaşadığını ortaya çıkarmıştı. 
Aradan geçen 150 yıl evliliğin sağlık ve mutluluk ile yakından ilgili olduğu gerçeğini değiştirmedi. 
Günümüzde yapılan birçok araştırma çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı: mutsuz evlilik hasta ediyor.
Yapılan araştırmalar evli çiftlerin bekarlara göre kanser, kalp krizi, zatürre ya da herhangi bir ameliyat riskini daha az taşıdıklarını gösteriyor. 
İsviçreli bilim adamları yaptıkları çalışmalar sonucunda evlilerin bunama olasılığının da daha az olduğunu ortaya koydu. 
Hollanda’da yapılan deneylerde ise cinayet ve trafik kazasından birçok kanser çeşidine kadar iki düzine ölüm sebebi kategorize edildi. 
Evli olmayanların evli olanlara göre çok daha fazla risk taşıdığı belirlendi.
Günümüzde yapılan birçok çalışma ise mutsuz evliliğin yarattığı sağlık problemlerine dikkat çekiyor. Sorunlu bir evliliği olan bireylerin, hiç evlenmeyenlere göre çok daha sağlıksız olduğu sonucu karşımıza çıkıyor. 


Yakın tarihte yapılan bir araştırma problemli bir evliliğin kalbi düzenli sigara kullanımı kadar olumsuz etkilediğini ortaya koydu. 

Boşanmış kişilerin de bekarlara göre daha sağlıksız olduğu görüldü.
Uzmanlar evli olmanın her zaman bekarlara göre daha sağlıklı olmak anlamına gelmeyeceğini vurguluyor. 
Bu noktada evliliğin kalitesi ve biçimi oldukça önem taşıyor. 
Uzmanlar evliliğin bir kurum değil ilişki biçimi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.
Bu yüzden evliğin fiziksel ve ruhsal sağlık üzerindeki etkisi de ’sağlıklı’ ya da ’sağlıksız’ ilişki biçimine göre değişiyor.

Velhasıl bekarlar,hem din,hem dünya için elini çabuk tutmalı,evliler ise;muhabbetin,problemsizliğin,sabrın peşine düşmeli....
Selametle...

4 yorum:

 1. haha :))
  mesaj alınmıştır :))

  YanıtlaSil
 2. Peygamber efendimize sahabeden bi genc hanım gelmıs, demıs evlenmeyı dusunuyorum ama kocanın hanımı uzerındekı hakları neler bılmek ıstıyorum. Peygamber efendımız (sav) demıs kı; bı kadın kocasının ustunde bırsuru yara olsa ve onları tek tek temızlemeye calıssa yıne de hakkını odeyemez demıs. hanım bunun ustune ozaman ben evlenmeyeyım hakkı cokmus demıs, peygamberımızse "hayır evlen, evlenmen yıne de cok hayırlıdır" demıs.
  Yanı asagı yukarı boyle bır anktotdu.Çok severim, evliliği güzel ozetlıyor, zorlu ama yıne de hayırlı hakkınızda rabbım hayılısını versın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminn...
   Evet,güzelmiş gerçekten..o bilince inşaAllah sahip olabiliriz..
   Dua ile..

   Sil