20 Mayıs 2013 Pazartesi

'Kim bu 'Süslümanlar?


Bir iş yemeği; ben ‘havalı’ yemeklerin fotoğraflarını çekerken yanımdaki hanımla başlıyoruz bir Instagram muhabbetine. “Şu günlerde Süslümanlar’dan başka bir şeye bakamıyorum” diyor genç hanım; “Başka hiçbir şey bu kadar ilgimi çekmiyor!”

‘Süslüman’ın zihnimde süslü ve Müslüman kelimelerini birleştirmesiyle bu şahmeranın büyüsüne kapılıyorum: Kim ki bu süslümanlar?
“Şahsen tanımıyorum. Tesettürlü, başörtülü genç kadınlar. Çok zengin bir hayat sürüyorlar ve sürekli bunu gösterme hevesindeler. Giysiler, aşırı abartılı. Renkler çok parlak! Partiler, fazla kokoş. Mekânlar uçuk; zehirlenmiş gibiyim, sürekli fotoğraflarına bakıyor, yorumları okuyorum. Hele o yorumlar! Mimarlık okuyorum, bizim okulda herkes‘süslümanları’ izliyor”
***
Günler sonra bahsedilen Instagram hesaplarından birine ‘bir bakayım’ dedim. Öyle “Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” kolaylığında değilmiş iş… Artık ben de zehirlenmiştim.
İlk önce bir hesapla başladım.
Tuba Ünsal’ın farklı bir versiyonunu izliyor gibiydim… Ünsal kumsala havlu ve votka koyuyorsa, bu kız havlu yanına, lüks marka bir soda, ‘Ted Baker’ iPad çantası da koyuyordu.
Yine pek çok ünlü popüler simamız misali, tüm @ işaretleri ve hashtagler birilerine; belirli markalara işaret ediyordu. 
“Bugünkü kombinim çok sevgili @bilmemkim’den” gibi... Sonra seksek ya da ‘Buna ‘evet’ diyorsan bir sonraki hesaba geç’ gibi bir tür oyun başladı. Her ‘Bilmemkim’in hesabında, bir ayrı şaşırtıcı dünya… Öyle bir zenginlik ve öyle bir hayat tarzı ki… Bir gün, -türbanı saymazsak- ABD’de bir beyzbol maçına gittiğine iddiaya girebileceğim kıyafetlerle Fenerbahçe maçında, diğer gün Jennifer Lopez konserindeler… Lopez konserinde türban üzeri, Lopez maskeleri takılmış. “Hocanıza şikâyet edeceğim” yorumuna da “Ooo duamızı ettik, hocamızdan iznimizi aldık da geldik” yanıtı verilmiş…
‘UMRE KOMBİNİM’
“My sis ile sinema keyfi” başlığı; dev ekran karşısında masaya uzatılmış pofuduk terlikler; masada salep, onlarca çeşit ve marka çikolata.
Ya da ‘İşte böyle bir pazar’ başlığının üzerinde hem yerli, hem yabancı Elle ve Vogue’lar yanında ‘Moda ve Zihniyet’, ‘Allah Beni Böyle Yaratmış’ gibi kitaplar, bir de Aysha.
Devam edeyim; bir gün bir bakanla, bir gün çok ama çok zengin bir işadamıyla yemekteler. 
Bir gün giysiler “İşte Umre kombinim” diye ‘etiketleniyor’, üç gün sonra ‘gece gezmesi’ adlı bir fotoğraf yükleniyor; başörtüsüne uygun can alıcı renklerde spor ayakkabılar, her yerinde dev kurukafalar barındıran altın rengi kazak, kürk yelek ve haki bir pantolon… 
Sevgililer Günü’nden Anneler Günü’ne her türlü özel gün, pastalarla kutlanıyor. Sevgililer Günü için daha çok yan yana kızlar ya da üzeri kalpli köpüklerle bezenmiş kahve fotoğrafları var… ‘Kapanma’ partisi, taç giyme merasimleri, bunlar için yaptırılan pastalar; dini vecibeleri canlı yayında eğlenceye dönüştürme hali…
KIZ GÜCÜ VE MARKALAR
Fotoğraflara yapılan yorumlar ise daha da ilginç. ‘Emotion’lar ustalıkla kullanılıyor bir kere; pembe kurdeleler, alkışlar, kalpler, el ele kızlar... İngilizce kısaltmalar da gırla. Herkes kendi kombinini tanıtıyor; yiyip içtiğini, kullandığını daha doğrusu ‘markaları’ yazıyor ya da ‘tag’liyor; yani etiketliyor. Bu nedenle de yorumların bir kısmı internet alışveriş bloglarını andırıyor…
“Ne güzelsin, ne şahanesin, bayılıyorum, beni de yanına alsana”lardan geçilmiyor! Bir kısmı ise “Allah seni sahibine bağışlasın” tadında; dualar da var… Sık sık ‘kız gücünden’, ‘Voltran’ı oluşturmaktan (evet ifade bu) bahsediliyor.
Her ama her konuda bir ‘marka’ vuku buluyor.
İKON VE İKONCANLAR…
Bir de tabii ki tartışmalar… Çünkü birtakım başörtülü kadınlar ‘ikon’, bir kısmı da ‘ikoncan’. Sadece kendi tasarladığı kıyafetleri modellerle paylaşanlar olduğu gibi, kendini model olarak kullanan da çok. Ama tabii buradaki cesur ‘kombinler’ her zaman ‘hoş’ karşılanmıyor.
Katar Emiri’nin eşi Sheikha tarzı bağlanan türban mesela Instagram’da kıyamet kopartabiliyor; çünkü boyun açık kalıyor! İşte bu durumda Hadis-i Şerifler Instagram’a düşüyor.
İsim vermiyorum, hesap adı söylemiyorum, fotoğrafların da yüz görünenlerini seçmiyorum; bu yüzden anlatmakta güçlük çekiyorum ama çekirdek çıtlar gibi hissediyorum.
Pencere önünden kalkamıyorum!
Bir taraftan zenginliği izliyorum, bir taraftan ‘aslında’ yeni içine giriyormuşum gibi hissettiğim bir hayat tarzını. En yakın türbanlı arkadaşım, 2004 yılında Türkiye’de iki kere üniversite kazanıp, önce devlet, sonra özel üniversiteye ‘gidemeyen’, bu yüzden de ABD’de bir dönem birlikte okuduğum Ayşe idi. O da zengin, o da güzel bir kızdı… Ama bu kızlar, Ayşe’den bir hayli farklı. Eski bir liseli deyimiyle bahsettiklerim Ayşe’nin yanında Etiler’deki ‘tiki tayfa’ sanki…
LUCCA DEĞİL, KURUÇEŞME’DEKİ HUQQA
Lucca yerine alkolsüz, nargileli, modern Huqqa’daki localarına giden genç kızların fotoğraflarını; “Bu gözlükle aşk yaşıyorum” diye paylaşılan üzeri kabartma güllerle kaplı gözlüğü, hani türban üzerindeki güneş gözlüğünü görmesem “Aaa Kim Kardashian” diyebileceğim kızı izlemek bana dozunda bir hayret veriyor.

BESTE UYMUŞ DA GÜFTE KÖTÜ
Yanlış da anlaşılmasın; fotoğraflarını izlediğim kızları bayağı seviyorum; her biri harbiden yorumlardaki gibi ‘nur yüzlü’; zarif, uzun, incecik, hanımefendi, düzgün genç kızlar…
Açıkça altını çizeyim, dini inançla ilgili bir şey yazmıyorum; beni rahatsız eden ‘bir uyarlama’ gibi duran haller. Kimi zaman bir Beyonce klibini Petek Dinçöz’den izler gibiyim! Beste iyi de güfte tutmuyor. Bu halde de bir ‘tek tiplik’ var.
Galata’daki Mavra kafenin garsonu Murat’ın “Bizim marjinallerimiz böyledir, birbirine benzer” demesini hatırlatıyor. Kurt Cobain’in depresyon hırkası sırtında, baharda bile başında düşük bir bere, dar kotlu, ‘rayban’ yakışıklıları nasıl ki tek tipse bu kızlar da ‘bir tip’.

DİNDARLAŞMA DEĞİL SOSYALLEŞME ARACI
Eklerimizin Yazı İşleri Müdürü Gülay Altan, Esra Elönü’nün bir yazısını uzatıyor; “X semtte genç kızları zengin ve para göbeği sağlam adamlara 2. eş olmaya ikna eden yaşam koçları varmış” diye başlayan “Muhafazakâr hatun dergilerine kapak kızı olmak için şalıyla yırtınan kızların olduğu..” diye devam eden bir yazı…
Sonra Esra Elönü’nün Didem Arslan Yılmaz’ın bir programındaki görüntülerini izliyorum; sanki onun bazı sözleri açıklayıcı oluyor:
“Din zenginlerin eğlencesi olmuşsa, bu, muhafazakârlığa tekabül ediyor. Muhafazakâr kadın dergilerinde de başörtüsü teşhirciliği yapıldığını düşünüyorum. Bu dergilerin burjuva kesime, hatta muhafazakâr erkeklere hitap ettiğini düşünüyorum. Overlokçu’da çalışan bir kıza hitap ettiğini de düşünmem. Başörtüsünün dindarlaşma değil sosyalleşme aracı olduğu; başörtüsünün de kanallandığı ve katmanlaştığı görüşündeyim. Yeni dönüşmüş bir kadın imajı var; ‘Başörtülü kadın böyle olmalı artık böyleyiz demek başka’; tek yönlü bir şey!”
“Dindarlaşma değil sosyalleşme aracı olarak başörtü cümlesi”yle biraz netleşiyor görüntü...
NİLAY ÖRNEK - nilay.ornek@aksam.com.tr

Diğer bir güzel yazı da burada....
Güzel yazı vesselam...
ve Asıl Soru "NEREYE GİDİYORUZ?"

16 yorum:

 1. Çok tepki aldı bu yazı. Ama okurken itiraz edecek çok derin noktalar göremedim açıkçası. Kendimi de dahil ediyorum her zaman bu yol yol değil.
  Kombin adı altında gösterdikleri çantalar asgari ücretin bilmem kaç katı falan. Gittikleri konserlerin, bilmem nerelerin, kullandıkları kozmetik malzemeler desen zaten almış başını gidiyor. Sonra biri böyle yazı yazınca da hazımsızlanıyoruz. Olay zenginin malı züğürdün çenesi değil herkes aslında söylemek isteneni anlıyor, sadece işine geleni algılıyor.
  Tesettürün tarz değil, farz şeklini uygulamak isterdim. İnsanlar bizi ona imrendirsin isterdim. Sevdirsin güzel göstersin isterdim. Böyle hem özendirsin hem de söylenenler karşısında soğutsun uzaklaştırsın istemezdim.
  Belki doğru belki yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama şu an sadece bunları düşünebiliyorum.
  Rabbim geç olmadan hepimizi hidayete erdirsin inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin,cümlemizi...İsteklerin çok makul aslında,pek ala yapılabilir:)
   "Hem yanlış yapalım,hem de kimse yanlıştır demesin istediğimizden"dir tepkiler..
   Doğru tespitlerine katılıyorum,Başörtülü kimse Allah'ı hatırlatmalı,cazibeyi,şehveti,ve dahasını değil....
   Aslında dışarıda gördüğümüz her "yazıııık"ibareli başörtülü kızlarımız için sorumluluğumuz var mı bilmiyorum?ve beni biraz da korkutuyor,çünkü İslam bireyselliği kabul etmeyen bir din...Ama ne yapabiliriz onu da bilmiyorum....!
   Ben her pahalı araba direksiyonundaki başörtülüyü,bir kişinin aylık kazancından fazlasını çantasına veren bir kadını görünce,nasıl hesap vereceğimizi düşünüp,bi daha korkuyorum...
   Allah sonumuzu hayr etsin...
   Dua ile..

   Sil
  2. Korkularımız bunlarla sınırlı kalmıyor gün geçtikçe çoğalıyor sanki.
   Çok doğru söylüyorsun, tepkilerin tek sebebi bu..
   Amin.. inşallah diyelim.
   Öyle tatlı geldi ki.. dua ile ..sözü şuan
   Çokca dua ederim inşallah.
   Sevgiler :)

   Sil
  3. söylenecek herşeyi söylemişsiniz, daha ne diyim bilemedim..
   Allah farkındalığımızı arttırsın..
   yalnız şunu belirtmekte fayda var ki;
   ilerde bir gün param olursa, beni de bir mercedes direksiyonunda görürsünüz :)

   Sil
  4. :)
   evet maalesef,çünkü kanserli hücre gibi her geçen gün başka bi yerden açık veriyoruz...
   Allah razı olsun...
   mesafesiz sevgilere...Bilmukabele...:)

   Sil
  5. Amin...Amin...Amin...
   Farkında olup,hayatında tatbik edenlerden etsin....
   :))) O gün geldiğinde paran olsa bile almazsın,çünkü gözlerin artık direksiyona geçmeye elverişli olmayabilir...:)
   Ben sana ip-hesap olayını sürekli anlatır,vazgeçiririm...Korkarsın...:)

   Sil
 2. bi mercedes alıp gönül rahatlığıyla direksiyonuna oturamiyacaksam, ne anladım bu dünyadan..
  gerçekten dünya boşmuş, hatta bomboş!! (mercedesim olmazsa asla:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Otobüsün bi koltuğuna da mercedesi oturt,devam de...(Yalan dünya)
   Hem ne demiştik,cennete saklıyoruz güzellikleri:) İnşaAllah ...

   Sil
  2. Evet evet bu dünyanın güzelliği bu dünyanın olsun, buradan gelen güzellikte acaba çok ama ahiretteki öyle mi..
   Bize huzur lazım :)

   Sil
 3. Aynen ben de buna benzer bir yazı paylaştım görüyorum ki çok fazla insanın dikkatini çekiyor ve bence buna engel olacak bir şey yok Allahım yardım etsin hepimize.. :/

  YanıtlaSil
 4. Yasemin;Bu dünya bu kadar güzelse Cennet nasıl daha güzeldir..:) Sevaplarımızı biriktirmeli,yarınlarımıza birikim diye taşımalıyız:)

  Nur Banu;Tevafuk oldu yazılar :) amin...Ama ne gelir deyip oturmak olmaz,en azından kendimizden başlayıp çevremize yayılmalıyız,Çünkü Allah bildiğinle amel ettin mi diye sorar..Hesap günü evet,söyledim,anlattım ama yapmadı diyecek yüzümüz olsun en azından....
  Dua ile..

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı benim evimin karşısında hastane var gelen tesettürlü kıyafetlerin bazılarını gördüğüm zaman ağzım açık kalıyor bende kapalıyım ama şimdi bazı kapalılar çok farklı bir bakan bir daha bakıyor malesef..

  YanıtlaSil
 6. Bloğunu izlemeye aldım benim bloğumada beklerim selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaAllah:)
   Maalesef öyle,saklaması,koruması gereken bir araç teşhir üzerine dönen bir tekel haline geldi...
   Allah sonumuzu hayr etsin..
   Dua ile..

   Sil
 7. Merhaba canım bloğunu az önce Nur Demirelde görüp tıkladım. Ayn dertten muzdaripiz. Ahir zaman ve peygamber efendimizin bahsettiği bozmak için; lanetlenmiş hörküçle örtünen giyinik çıplaklar... :( Allah ıslah etsin dua edelim kızlarımız bu dehşetli akıma, ahir zaman fitnesine kapılmasınlar Rabbim onları muhafaza etsin, hepimizi de... Teşekkür ederim paylaşımın için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar...Hoşgeldin:)
   Aminnn diyorum kalben ve yine bir ahhh geçiyor içimden... Dua etmekle beraber biraz da dilimizin çalışması gerek sanırım...Gençlerimize elimizden geldiğince anlatmamız gerekiyor...
   Dua ile...

   Sil