6 Mart 2013 Çarşamba

ŞEHİRDEN KARELER

     huzunotesi.blogspot


 ULU CAMİ
Diyarbakır'a egemen olan Müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Camide sibernetiğin babası olarak kabul edilen ünlü bilgin El Cezeri'nin yaptığı güneş saati bulunmaktadır.Ve malesef yaklaşık 3-3,5 yıldır tadilatta(bir kısmı açık) İnşAllah mayıs ayında bitince büyük kapıdan içeri girmek nasip olur...

tadilatta olan ön kısmı
Burası amcalar-dedelerin vazgeçilmez mekanıdır :)EĞİL
Diyarbakır Mekke ve Medine'den sonra en fazla sahabi ve peygamber yatan şehirdir.
Diyarbakır Eğil ilçesinde Hz. Elyesa,Hz Zülkifil peygamber ve Hz. Harun-u asefi(A.S) mezarları bulunmaktadır.Peygamberimiz(SAV) arkadaşları olan 27 sahabe Diyarbakırda yatmaktadır.Bu rakam Mekke ve Medineden sonra üçüncü sayıda sahabenin yattığı yer özelliğidir.Mevlana Halid-i Bağdadi eserinde ise ayakların basamayacağı kadar şehid sahabeden yani yüzlerce şehid sahabeden bahseder. Mevlana Halid ' şühedadan ayak basacak yer bulamadım 'demektedir.27 sahabenin ismi ise salnameden alınmıştır.İyaz bin Ganem komutasındaki ordu 27 Mayıs 638'de şehri fethetmiştir.İlk etapta 40 şehit verilmiştir.27'si Hz.Süleyman isimli bölgededir.13 şehit şehrin farklı yerlerinde şehit olmuştur.)Örneğin Mirisyap hazretleriSahat bin Vakkas gibi) Iyaz bin Ganem Sultan Sasa'ya 500 sahabe yardımcı vererek başka yerlere gazaya devam etmiştir.Yani Diyarbakır'da ayrıca 500 sahabe daha bulunmaktadır.(Bu durumda Diyarbakır'da 541 sahabe yatıyor demektir).Ancak bu rakam asgari bir rakamdır.Mevlana Halid Bağdadi'nin Farsça yazılı divanında geçen yukarıdaki ifadeyi gözönüne alırsak Hz.Süleyman mevkiinde 27 sahabe değil ayakların basamıyacağı kadar şehid cümlesine uygun olarak yüzlerce sahabe anlamı çıkar.Buna Sultan Sasa ve 500 sahabeyi de katarsak yaklaşık 700-1000 arası bir şehit sahabe anlamı ortaya çıkar.kaynak:(wowturkey.com)

VE GEÇMİŞ GÜNLERDEN BİR GÜN ŞEHRE KAR YAĞDIKÜÇÜK SOKAK(KUÇE)LARDAN "AN"


Cahit Sıtkı TARANCI'nın evi şuan müze olarak kullanılmaktaMemleketin her yanı ayrı güzel...Allah'ım kötü niyetli insanların şerrinden koru bizleri(amin)
Selametle...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder