22 Şubat 2013 Cuma

HUZUR ve MUHABBET ÜZERİNE
Arkadaşları, yeni evli gence, bir çay sohbetinde: “Sen evleneli neredeyse bir sene oldu, ama maşallah sizin evden çıt çıkmıyor, siz hiç tartışmaz mısınız?” diye sorarlar.

“Hayır” diye cevaplar yeni evli genç ve ilave eder: “Akşam işten geldiğimde, kapı açılınca hanıma şöyle bir bakarım. Eğer hanım, eteğinin ucunu belinde topladıysa bilirim ki hanımın günü 
iyi geçmemiş ve havası yerinde değil. Hiç ekmek, yemek sormadan usulca mutfağa süzülür, aceleyle birkaç lokma atıştırır ve ortalıktan toz olurum. Olur ya bazen de benim asabım bozuk olur. O zaman fesin püskülünü her zamankinin aksine soldan sarkıtırım. O da bunu görür, asabi olduğumu anlar ve hiç sesini çıkarmaz, hemen yemeğimi, çayımı hazır eder. Etrafımda pervane gibi döner. Bu nedenle biz hiç kavga etmeyiz.”

Dinleyenlerden biri: “Peki birader, kapı açıldı, yenge eteğin ucunu belinde toplamış, sen de fesin püskülünü soldan sarkıtmışsın. İki taraf da asabi, o zaman ne olacak?” diye sormuş.

Ötekiler de “Hah! Şimdi ne olacak?” demiş.

Genç gülümsemiş. “Bundan kolay ne var, fesin püskülünü hafif bir fiskeyle soldan sağa atarım..."


Aslında konu mizahi bir dille ele alınmış,ama gerçek olan şu ki günümüzde yapılan evliliklerin çoğunda eksik olan ve anlaşmazlığa sebep olan etkenler....biraz fedakarlık,biraz anlayış,biraz muhabbet....."Nikahta keramet vardır." sözü şu noktalardan değerlendirilebilir:
1. Kişi evlenmekle nefsini haramlardan korur.
2. Sorumluluk alarak hem toplum hem de ailenin düzenini sağlamaya katkıda bulunmuş olur.
3. Nikah ile Allah kadın ve erkeğin kalbine bir muhabbet yerleştirir. Bu da ailenin huzurlu olmasına vesile olur.
Tabi bu hususlar evliliğin önemini idrak eden insanlar içindir. Aksi takdirde hayatını gayrimeşru yerlerde geçiren insanlar bu güzelliklerden istifade edemez.(sorularlaislamiyet.com)
Selametle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder